10 Dakikada Rahatlatan Nefes Teknikleri
Güncel

10 Dakikada Rahatlatan Nefes Teknikleri

Bu nefes teknikleri ile tanıştığınızda hayatınız kolaylaşacak.


Çok çalıştınız, az uyudunuz ve üzerinizde bir baskı mı hissediyorsunuz? Herhangi bir masaja gitmeden de rahatlayabilmenin birçok yol var. İhtiyacınız olan şey akciğerleriniz, nefesiniz ve 10 dakika gibi bir süre.Kontrollü nefes alıp vermek vücudunuzun bakımını sağlayıp en iyi halinde çalışmasını etkilediği gibi aynı zamanda tansiyonunuzu düzene sokar ve rahatlamanızı sağlar. Böylelikle stresinizin de azalmasına yardımcı olur.Basit nefes alıp verme teknikleri kulağa geldiği gibi kolay değil. Bununla birlikte doğru yapıldığında kişiye büyük avantajlar sağladığı da kesin. İşte o tekniklerden bir kaçı:

Sama Vritti veya “Eşit Nefes Alıp Vermek”

Nefes ile başlayarak denge, vücudunuz için oldukça yararlı şeyler yapabilir. Başlangıç olarak nefes alırken dörde kadar sayın, sonrasında nefesinizi verirken dörde kadar sayın, sadece burnunuzdan soluyun, bu şekilde nefesinize doğal bir direnç eklenir. Bu teknik her yerde her vakitte işe yarar. Özellikle uykuya dalmadan önce çok etkili olur.

Karından Nefes Teknikleri

Bir eliniz göğsünüzdeyken diğer elinizi karnınızın üzerine koyun. Burnunuzdan, diyaframınızı şişirecek (göğsünüzü değil) ve ciğerlerinizi gerecek kadar derin bir nefes alın. Sınav veya herhangi stresli bir etkinlik öncesi bu nefes tekniğini uygulamak faydalı olabilir.

Nadi Shodhana veya “Dönüşümlü Nefes Alma”

Rahat, medite halde başlanır, sağ başparmağınız ile sağ burun deliğinizi kapayıp sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Nefesinizin en son noktasında sol başparmağınız ile sol burun deliğinizi kapayıp sağ burun deliğinizden nefesinizi verin. Sağ burundan nefes alıp, sağ başparmağınız ile kapadıktan sonra sol burnunuzdan nefes vererek bu sıradan devam edin. Bu şekilde nefes almanın kişiye huzur ve denge getirdiği, ayrıca da beynin sağ ve sol taraflarını da birleştirdiği söylenir. Karar anları gibi odaklanmanız ve dinamik olmanız gereken zamanlarda bu nefes tekniğini kullanabilirsiniz.

Kapalabhati veya “Kafatası Parlatan Nefes”

Bu teknik uzun, yavaş bir nefes ile başlıyor, sonrasında ise alt karnınızı kullanarak güçlü bir nefes verme ile bitiyor. Kasılma ile rahat olduğunuz zaman nefes alıp verme hızınızı (hepsi burundan) bir iki saniye, toplamda 10 nefese çıkarabilirsiniz. Uyanacağınız, ısınacağınız veya bardağın dolu tarafından bakmaya başlayacağınız zamanlarda işe yarayan bir tekniktir.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Kasım

Sinema Bi´Mola

Sinema Kasım 2021

Güzel Kelimeler Mekanı

Medar-ı İftihar

Duvar Yazıları

Kasım Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.