Balkanların Kalbinde Kadim Bir Şehir Belgrad
Kadim Şehirler

Balkanların Kalbinde Kadim Bir Şehir Belgrad

Bugün Sırbistan sınırları içinde yer alan Belgrad’ın tarihine yolculuk etmeye hazır mısınız?


Tuna ve Sava gibi iki büyük ırmağın beslediği Belgrad güzel ve bir o kadar da etkileyici bir şehir. Bu kadim şehir kurulduğu ilk günden itibaren çok savaş ve yıkım görmüş. Neredeyse MÖ 6. yüzyıldan beri var olan şehir stratejik konumu nedeniyle sürekli akınlara maruz kalmış, 44 kez yerle bir edilmiş, 115 savaş yaşamış. Ama her seferinde toparlanmış.
 
Tarihi süreç
1521 yılında Osmanlı hâkimiyetine girince tam 420 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmış. Sonrasında eski Yugoslavya'nın başkenti olan Belgrad, şimdilerde Sırbistan Cumhuriyeti'nin başkenti. 
1992-95'te yaşanan Bosna Savaşı'nı ve Sırpların Kosova'yı işgal etmesiyle yaşananlardan bahsetmeden, Belgrad'ı anlatmak imkânsız. Şehir, şimdilerde, geride bırakmış gibi görünse de her iki savaşın da izlerini taşıyor. 
 
Mutfakta neler var?
Belgrad’da Balkan mutfağından lezzetler tecrübe etmek mümkün. Her bir köşesinde nostalji yaşarken tadabileceğiniz ürünlerin başını şunlar çekiyor:
 
Cevapcici (Cevapi),
Pljeskavica (Plyeskavisa),
Burek,
Sarma,
Gibanica,
Duvec,
Ajvar,
Kajmak.
 
Neler görebilirim?
Ata topraklarından Belgrad’da her bir sokak gezilip görülmeye değer. TİKA sayesinde ayağa kaldırılan Türk eserleri ziyaretçi akınına uğrarken, soydaşlarımızın köyleri de küçük de olsa varlığını sürdürüyor. Bu kadim topraklara yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler:
 
Kale Meydanı, 
Askeri Müze, 
İstanbul Kapı, 
Saat Kulesi, 
Damat Ali Paşa Türbesi, 
Zindan Kapı, 
Leopoldov Kapı, 
Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, 
Stefan Lazerevic Anıtı, 
Nebojsa Kulesi, 
Saborna Kilisesi, 
Cumhuriyet Meydanı, 
Terazi Meydanı,
Taş Meydan.
 
BELGRAD’IN ADINI ORMANLARIMIZDA YAŞATTIK
İstanbul’daki Belgrad Ormanlarının adı, buradan İstanbul’a getirilip o meşhur su kemerlerini yapan Belgradlı ustalarından geliyor. Tarihi bağlar sayesinde aslında bugün sınırlarımızın dışında kalsa da birçok kadim şehirle sınırsız bir gönül coğrafyamız var. Memleketimizin her bir adımında karşılaştığımız isimler de bunun ispatı.
 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Kasım

Sinema Bi´Mola

Sinema Kasım 2021

Güzel Kelimeler Mekanı

Medar-ı İftihar

Duvar Yazıları

Kasım Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.