İstanbul’un Abidevi Mekânı Kapalı Çarşı
Gezelim Görelim

İstanbul’un Abidevi Mekânı Kapalı Çarşı

Sokakları, esnafı ve ziyaretçileriyle İstanbul’un merkezindeki Kapalı Çarşı keşfedilmeyi bekliyor.


Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Kapalı Çarşı, üzeri dam ve kubbelerle örtülü dükkânların çevrelendiği tarihi bir alışveriş meydanı. Tarihteki adı “Çarşu-yı Kebir” olan büyük alanın çekirdeğini iki bedesten oluşturuyor.

Mimari özellikler

Bünyesindeki renkli unsurları ile kompleks bir yapı sergileyen meydanda ilk bakışta Cevahir Bedesteni dikkat çeker. Mimari abide görünümde olan bedesten, 15 ayrı bölüme ayrılır. Her bölüm kendi içinde kubbe ile örtülmüş bir görünüme sahiptir. Duvarlarının iç kısımlarında küçük hücreler göze çarpar. Sandal Bedesteni ise 50 kubbe ile çevrelenmiş tasarımdadır. Günün her saati geniş bir kalabalıkla dikkati çeken Kapalı Çarşı, bünyesinde değerli mücevherat, silah, antika eşya ve yeme-içme gibi daha pek çok farklı alandaki dükkânları barındırır. Çarşıdaki isimler ise önceden mekânın ne amaçla kullanıldığını ifade etmek adına yeterlidir.

İç düzen

Kapalı Çarşı, her ne kadar karmaşık bir görüntü izlenimi verse de aslında tam bir düzenin işlediği yapıdadır. Çarşının girişindeki Ağa Sokağı ve Aynacılar Sokağı arasında kalan kısımda, dövizcilerin ve altıncıların renkli görüntüleri dikkati çeker.Kuyumcular Caddesi üzerinden ilerlediğinizde, yapılan takıların imalathanesi olarak bilinen Zincirli Han sizleri karşılar. 2 katlı olarak inşa edilmiş olan Zincirli Han’ın içerisinde tarihin izlerine tanıklık eden pek çok unsur mevcuttur. Büyüklüğü ile hayrete düşüren Cevahir Bedesten’de küçük el sanatları ile uğraşan esnafın ve sanatsal süslemeler yapan kişilerin küçük dükkânları vardır. 

Kahve molası

Yol çıkışına kadar geldiğinizde karşınıza Cebeci Han’ı çıkacaktır. Han’ın hemen yan kısmında birbirinden etkileyici bakırcılar varlık gösterir. Eski canlılıklarını yitirmeden çalışmalarına devam eden esnaflar, sanatsal işlerinin yanı sıra sıcak ve hoş sohbet konuşmalarıyla da sizi mutlu edecektir. Kapalı Çarşı’da birçok turistik rotayı gezdikten sonra Feraceciler Sokağı’na da mutlaka uğramanız tavsiye edilir. Burada bol köpüklü enfes Türk kahvesi ile günün yorgunluğunu üzerinizden atacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ziyaret gün ve saatleri

Her yıl yerli yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapan Kapalı Çarşı, hem tarihsel dokusu hem de geçmişin izlerine ışık tutan sanatsal öğeleriyle önemini korumayı başarmaktadır. Üretici olma özelliğinin dışında cana yakın esnafı ve birbirinden değerli el emeği faaliyetleriyle de gelen ziyaretçilerin üzerinde etkileyici bir intiba bırakmayı başarır.Kapalı Çarşı, hafta içi her gün, hafta sonu sadece Cumartesi günü 08.30 ile 19.00 arasında ziyarete ve alışverişe açıktır. Pazar günü ise kapalıdır. Yolu düşen okurlarımız bizlere fotoğraf gönderirse memnuniyetle dergimizde yayınlarız. J

ADIM ADIM KAPALI ÇARŞI

Kapılar: Kuyumcular, Nuruosmaniye, Sepetçihan, Takkeciler, Tavukpazarı, Zenneciler, Beyazıt, Çarşıkapı, Çuhacıhan ve Mahmutpaşa.

Sokaklar: Ağa, Altuncular, Acıçeşme, Aynacılar, Basmacılar, Çuhacıhanı, fesçiler, Hacıhasan, Hacıhüsnü, İplikçiler, Kalpakçılar, Karakol, Kavaflar, Kazazlar, Kolancılar, Kürkçüler, Lütfullahefendi, Mercançıkmazı, Parçacılar, Ressam, Sandal, Serpuççular, Takkeciler, Terzibaşı, Varakçıhan, Yorgancılar, Yüncühasan, Zenneciler.

Hanlar: Ağa, Astarcı, Bodrum, Cebeci, Çuhacı, İçcebeci, Kapılar, Kaşıkçı, Kebapçı, Kızlarağası, Sarnıçlı, Sorguçlu, Yolgeçen, Zincirli ve Evliya.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Kasım

Sinema Bi´Mola

Sinema Kasım 2021

Güzel Kelimeler Mekanı

Medar-ı İftihar

Duvar Yazıları

Kasım Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.