4 Maddede Kan Bağışı
Sağlık

4 Maddede Kan Bağışı

6-12 Mayıs tarihleri arasında idrak edilecek Kan Haftası kapsamında, kan bağışını ve detaylarını sizler için araştırdık.


KAN BAĞIŞI NEDİR?

Kan, tek kaynağı insan olan yaşam için zorunlu bir sıvı. Her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve operasyonlar sonucunda bireyde oluşan kan ihtiyacı sebebiyle o bireyin kan ihtiyacının karşılanmasına kan bağışı denir. Kan bağışı için yetkili kurum Türk Kızılay’ıdır.

KAN BAĞIŞI İÇİN GEREKENLER

Kan verme işleminden önce, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarı kontrol edilir. Tansiyon ölçülür ve değerlerin normal aralıklarda olması durumunda kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan verecek kişinin, kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olmaması gerekir. Son 24 saat içinde alkol ve ilaç gibi maddeler kullanıldıysa o kişiden kan bağışı kabul edilmez. Hatta kan bağışı yapan birinin anemi, AIDS, Hepatit B ve C gibi hastalıklara sahip olmaması gerekir.

KAN BAĞIŞININ FAYDALARI

Kan bağışının faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bazıları:

1-     Kemik iliğinin yağlanmasını önler ve kan yapımını canlı tutar.

2-     Kalp krizi riskini %90 azaltır.

3-     Kandaki yüksek yağ oranını düşürür.

4-     Kan bağışı kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

5-     Kan vermek insanı psikolojik olarak rahatlatır ve kendini huzurlu hissetmesini sağlar.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Kan verme işlemi sıvı kaybına neden olduğundan; işlem sonrasında kişinin bol sıvı gıdalar alması, ağır egzersizlerden sakınması, dikkat ve denge gerektirecek işlerde çalışanların kan bağışı yaptıklarında işlerine bir gün süreyle ara vermeleri uygun olur. Kan bağışı esnasında ve sonrasında, kısa süreli baygınlık, soğuk terleme, bulantı gibi geçici reaksiyonlar görülebilir. Acil durumlarda doktora başvurabilirsiniz.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Mayıs

Kitap Tanıtımı

Mayıs Kitap Tanıtımı

Güzel Kelimeler Mekanı

Arife

Film Replikleri

Film Replikleri

Duvar Yazıları

Mayıs Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.