Bereketin Simgesi Hıdırellez Bayramı
Güncel

Bereketin Simgesi Hıdırellez Bayramı

Anadolu’nun eski geleneklerinden Hıdırellez’i ve ritüellerini merak ediyorsan, cevabı yazımızda.


Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biri. 5 Mayıs’ı 6’sına bağlayan gecede Hıdırellez kutlanacak ve çeşitli ritüeller gerçekleştirilecek.

Hıdırellez’e dair çeşitli rivayetlerden en bilineni Kuran-ı Kerim’de bu konuya dair bir kıssa geçmesi. Kehf Suresi’nin bazı ayetlerinin Hızır’dan bahsettiği düşünülür. Bununla birlikte gerçekleştirilen ritüeller dini bir vecibe değil kültürel birer gelenek.

İnsanlar Hıdırellez’de tüm dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar bu sebepten çeşitli dilekler için bir takım şeyler yaparlar. Bunlardan en bilineni büyük mesire alanlarında kocaman ateş yakılıp üstünden atlanmasıdır. Bunun sebebi ise inanışa göre ateşin üstünden atlandığında hastalıklardan ve nazardan korutulacağına inanılması.

Bir diğer çok bilinen gelenek ise dileklerin gül ağacına asılması. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede dilekler bir kâğıda çizilir ve gül ağacına asılır. Ertesi sabah ise gül ağacındaki kâğıtlara yazılmış dilekler alınır ve suya bırakılır. Bu ritüele göre kâğıtlar, yazıları üst tarafta kalacak şekilde suya düşerse dileklerin kabul olacağına inanılır.

Ayrıca bir poşete mercimek, buğday ve nohut gibi bakliyatlar koyulup balkona ya da gül ağacına asılır. Böylece evde bereketin artacağına inanılır. Bugüne özel saflığın simgesi olarak insanlar genellikle beyaz renkli kıyafetler giyinilir. Hıdırellez demek bir bakıma bereket demek. Bu sebeple herkesin Hıdırellez’ini kutlarız.

 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Mayıs

Kitap Tanıtımı

Mayıs Kitap Tanıtımı

Güzel Kelimeler Mekanı

Arife

Film Replikleri

Film Replikleri

Duvar Yazıları

Mayıs Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.