İran’da Bir Türk Şehri Tebriz
Kadim Şehirler

İran’da Bir Türk Şehri Tebriz

Komşumuz İran’da hem doğa güzellikleri hem de tarihi mirasıyla rengârenk bir Türk şehri yükseliyor. Tebriz’in dününü bugününü sizler için kaleme aldık.


İran’ın kuzeybatısında, Doğu Azerbaycan eyaletinin başkenti Tebriz, Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde yer alıyor. Tarih boyu birçok medeniyeti topraklarında ağırlayan Tebriz, günümüzde tam bir Azeri şehri.

Tebriz’in tarihine yolculu

Oldukça köklü bir tarihe de sahip olan Tebriz’in kuruluşu günümüzden 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Tarihi Ahameniş İmparatorluğu’ndan bile geriye giden Tebriz’de çoğunluğu Türklerin oluşturduğu pek çok devlet yönetimi kurulmuş.Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler, Afşarlar, Tebriz Hanlığı, Pehlevi Hanedanı, Azerbaycan Milli Hükümeti, Pehlevi Hanedanı ve ardından 1979’dan günümüze kadar İran İslam Cumhuriyeti yönetimi Tebriz’de hüküm sürdü.

Batı’ya açılan kapı

Azerice ve Farsça konuşulan Tebriz’de kullanılan para birimi ise İran Riyali. İran’ın Batı’ya açılan kapısı olarak görülen Tebriz, ülkenin bilim ve toplumsal gelişmelerinde de öncü rol oynamış.

Kuzeyde Eynali Dağı, güneyde Sehend Dağı arasında yüksek bir platoda bulunan Tebriz, İran’ın genel iklimine kıyasla daha serin bir havaya sahip. Mehran Çayı ile Acı Çay’ın birleşimiyle doğan nehir, şehre hayat veriyor.

Tebriz’de bir Türk takımı

İran’da Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı güney Azerbaycan bölgesindeki Tebriz şehrinde 1970 yılında kurulan Traktör Kulübü’nün adı şehirde bulunan Traktör fabrikasından geliyor.


Türk takımının taraftarı rekor kırdı

Traktör iç saha maçlarının tümünü dolu tribünlere karşı oynuyor. Dolu derken ortalama 60-70 bin civarında bir rakamdan bahsediyoruz. Traktör ile El-Nasr takımı arasında Tebriz’de oynanan Asya Şampiyonlar Ligi maçını 65 binin üzerinde taraftar izleyerek 2016’da Asya rekoru kırılmıştı. Şubat ayındaysa İran Ligi’nde oynanan İstiklal karşılaşması tam 100 bin Traktör taraftarı tarafından izlenmişti. 

Gezilip görülecek yerler

Hem tarihi dokusu hem şehrin masalsı havası Tebriz’in turist çekmesi için avantajlı taraflarından. Bu şehre yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler:

·      Tebriz Çarşısı,

·      Gök Mescit (Göy Mescid),

·      Azerbaycan Müzesi,

·      Behnam Evi,

·      Şairler Anıt Mezarı,

·      Tebriz Ark Kalesi,

·      Cuma Mescidi,

·      Saat Kulesi,

·      Aziz Stephanos Manastırı,

·      Kandovan Köyü,

·      Eynali Dağı.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Mayıs

Kitap Tanıtımı

Mayıs Kitap Tanıtımı

Güzel Kelimeler Mekanı

Arife

Film Replikleri

Film Replikleri

Duvar Yazıları

Mayıs Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.