İstanbul’un Göbeğinde Mutluluk Veren Bir Nostalji : Tarihi Atlas Sineması
Gezelim Görelim

İstanbul’un Göbeğinde Mutluluk Veren Bir Nostalji : Tarihi Atlas Sineması

Taksim’de yer alan Atlas Sineması, 2 yıllık düzenleme çalışmalarının ardından yeniden sevenleriyle buluştu. Biz de sizler için bu tarihi sinemayı araştırıp derledik.


Atlas Sineması, İstiklal caddesi üzerinde adını verdiği Atlas Pasajı’nda bulunuyor. İstanbul’un en büyük ve tarihi sinemalarından bu abidevi yapı yakın zamanda yenilendi. Restorasyonu tamamlanan sinemanın açılışını Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

Atlas’ın tarihi serüveni

1870’de büyük İstanbul yangınından sonra Sultan Abdülaziz zamanında, Ermeni işadamı Agop Köçeyan tarafından kışlık ev olmaz üzere yapılmıştı Atlas Sineması. Taş ve demir dökme kullanılarak karkas özelliklerde inşa edilen binanın bugün pasaj olarak kullanılan zemin katının, eskiden at ahırı olarak kullanıldığı daha sonra ise at cambazhanesine dönüştürüldüğü biliniyor.

Zamanla ihtiyaçlar doğrultusunda binanın mimari şekli değiştirilerek bugünki pasaj kısmına ilave yapılmış ve konak kısmıyla birleştirilmiş. Konak daha sonra Köçeyan tarafından Taksim Vosgeperan Ermeni Kilisesi’ne hediye edilmiş.

Atlas sineması kapılarını açıyor

1932 yılında geçirdiği onarımın ardından eğlence ve sanat merkezi haline gelen Atlas Pasajı’nda 19 Şubat 1948’de, 1860 kişilik kapasite ve 35 loca ile Beyoğlu'nun en büyük sinemalarından biri olarak Atlas Sineması, 1951 yılında da Küçük Sahne Tiyatrosu açıldı.

1985’de hazineye devredilen tarihi sinemayı şuanda Türker İnanoğlu ve İrfan Atasoy işletiyor. Yakın zamanda restorasyondan geçen ve ses düzeninden localarına ve fuayesine kadar tepeden tırnağa yenilenen tarihi sinemada 500,130,85 kişilik 3 salon bulunuyor.

Restorasyonun ardından

Amfitiyatro şeklinde yapılan ana salonda hemen her yerden aynı konforda gösteri izlemek mümkün. Perdesinin büyüklüğü de Emek Sineması gibi İstanbul'daki bir kaç sayılı sinema arasında. Balkonlar localara çevrilmiş ve 2,4,6,8 kişilik bu localarda yatar koltuklar mevcut.Şuanda pandemiden dolayı kapalı olan Atlas sinemasında tam bilet 16 TL öğrenci ise 14 TL. Salgın günlerinden sonra tarihi atmosferinin içinde kaybolacağınız bir Atlas Sineması gezisi hiç de fena fikir değil; ne dersiniz? J

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Mayıs

Kitap Tanıtımı

Mayıs Kitap Tanıtımı

Güzel Kelimeler Mekanı

Arife

Film Replikleri

Film Replikleri

Duvar Yazıları

Mayıs Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.