Türk Şiirinin Kalem Üstadı Necip Fazıl
İz Bırakanlar

Türk Şiirinin Kalem Üstadı Necip Fazıl

Bir döneme damgasını vuran Şair Necip Fazıl’ın hayatını sizler için araştırdık.


Maraşlı bir ailenin tek çocuğu olan Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904 günü İstanbul’da gözlerini açtı.Necip Fazıl Kısakürek ismini babasının dedesi Necip Efendi’den alan ünlü şair çocukluk yıllarını Çemberlitaş’taki aile köşklerinde geçirmişti.

 

Eğitim

Dini eğitimini babasından alan Necip Fazıl ilköğretimine mahalle mektebinde başladı. Kısa bir su¨re Gedikpaşa’daki Fransız Frerler Mektebi'nde okuduktan sonra 1912 yılında Amerikan Koleji’ne kaydedildi. Ailesinin Heybeliada’ya taşınmasından dolayı Necip Fazıl eğitimini Heybeliada Numûne Mektebi'nde tamamladı. İlk yayıncılık denemeleri 1916 yılında, Mekteb-i  Fu¨n.n-u Bahriye-i Şâhâne’ye  yani gu¨nu¨mu¨zdeki Deniz Harp Okulu’na  imtihanla girdi. Bahariye Mektebi’ndeki öğrenim döneminde Necip Fazıl’ın şiire ilgisi başladı ve tek nu¨sha elle yazılmış haftalık bir dergi çıkararak ilk yayıncılık faaliyetine bu okulda başladı. Bahariye Mektebi’nde Yahya Kemal Beyatlı ve Hamdullah Suphi Tanrıöver gibi tanınmış isimler görev yapmaktaydı.  İstanbul’un işgali sırasında annesi ile birlikte Erzurum’daki dayısının yanına giden Necip Fazıl, bu arada henu¨z genç yaşta olan babasını kaybetti.

 

İlk yayıncılık denemeleri

1916 yılında, Mekteb-i Fünûn-u Bahriye-i Şâhâne’ye yani günümüzdeki Deniz Harp Okulu’na imtihanla girdi. Bahariye Mektebi’ndeki öğrenim döneminde Necip Fazıl’ın şiire ilgisi başladı ve tek nüsha elle yazılmış haftalık bir dergi çıkararak ilk yayıncılık faaliyetine bu okulda başladı.

Ahmet Necip’ten, Necip Fazıl’a Bahariye Mektebi’nde Yahya Kemal Beyatlıve  Hamdullah Suphi Tanrıöver gibi tanınmış isimler görev yapmaktaydı. Ahmet Necip olan adının “Necip Fazıl” olması bu okulda gerçekleşti.  İstanbul’un işgali sırasında annesi ile birlikte Erzurum’daki dayısının yanına giden Necip Fazıl, bu arada henüz genç yaşta olan babasını kaybetti.

İlk şiirleri

Yükseköğrenimine İstanbul Üniversite’si Hukuk Fakültesi’nde başladı ve ardından Edebiyat Medresesi Felsefe Şubesi’ne üye oldu. Bu okulda Ahmet Haşim ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi dönemin ünlü edebiyatçıları ile tanışma fırsatı buldu. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun çıkardığı “Yeni Mecmua” dergisinde Necip Fazıl’ın ilk şiirleri yayımlanmaya başladı.

Paris yılları

1924 yılında Maarif Vekâleti’nin açtığı sınavda gösterdiği başarı sonucu üniversitedeki eğitim hayatını tamamlamış sayılıp Paris’e gönderildi ve burada Sorbonne Koleji Felsefi bölümüne girdi. Yeni okulunda filozof Henri Bergson ile tanıştı. 1925 yılında İstanbul’a dönen Necip Fazıl Kısakürek ilk şiir kitabı “Örümcek Ağı”nı bastırdı.Bir süre bankacılık sektöründe çalışan Necip Fazıl, 1928 yılında ikinci eseri “Kaldırımlar” kitabını çıkardı ve bu kitap sayesinde büyük ilgi topladı.1931-1933 arasında askerliğini yaptı. Askerliğini yaptıktan sonra Ankara’ya dönen Necip Fazıl üçüncü şiir kitabı “Ben ve Ötesi”nin yayınlanmasından sonra ününün zirvesine ulaştı.

Vefatı

Necip Fazıl, her daim sözünü esirgemeyen hazır cevaplılığıyla bilinirdi. Kaleme aldığı onlarca şiir döneminde çok ses getirmişti. Özellikle, çıkardığı “Büyük Doğu” dergisi dönemin gündemini yakından takip eden ve uzun soluklu bir yayıncılık hayatı sunan başarılarla doluydu. Ünlü şair 25 Mayıs 1983’te aramızdan ayrıldı. Cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verildi. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Mayıs

Kitap Tanıtımı

Mayıs Kitap Tanıtımı

Güzel Kelimeler Mekanı

Arife

Film Replikleri

Film Replikleri

Duvar Yazıları

Mayıs Duvar Yazıları

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.