Balkanların Kadim Şehri Sofya
Kadim Şehirler

Balkanların Kadim Şehri Sofya

Ata topraklarımızın maceralarla dolu sergüzeştine şahitlik etmeye ne dersiniz?


Sofya´nın tarihi eski çağlara kadar uzanıyor. 7. ve 8. yüzyıllarda, bugünkü merkezin bulunduğu yerde Serdi (Sardi) adında bir Trak kabilesi yaşıyordu. Balkan Yarımadası’nda art arda zaferler kazanan Roma, Traklar´ın bağımsızlığına son verdi. Hâkimiyetleri altına aldıkları yerlerde idari ve askeri düzen oturtmaya önem veren Romalılar, bu şehre Serdika adını koydular. Böylece Serdiler´in şehri anlamına gelen Serdika, önemli ticarî ve idari bir merkez oldu.

Doğu Roma İmparatorluğu´nun kavşak şehri olması itibarıyla Serdika, hep akınlara uğradı. Bu akınlar esnasında şehre büyük ölçüde zarar verildi. Şehir bir daha eski büyüklüğünü elde edemedi, yalnız kale ve bugün başkentin de adı olan Aya Sofya Kilisesi tamir edilebildi.

Serdilerden Doğu Roma’ya 6. yüzyılda, I. Justinianus zamanında, Serdika tekrar Doğu Roma İmparatorluğu´nun önemli şehri haline geldi. Bundan hemen sonra şehir, Balkan yarımadasına hücum eden Slavların akınlarına maruz kaldı ve tamamıyla Slavlaştı. 9. yüzyıllarda Bulgar hanı Krum zamanında Serdika, Slav ismi olan Sredets ismini aldı ve geniş alana yayılan Orta Çağ Bulgar Devleti´nin önemli askerî, siyasi ve kültür merkezi haline geldi. Bu gelişmelerin ardından şehir, 1018´den 1185´e değin Bizans egemenliği altında kaldı.

Ata toprağı Sofya 14. yüzyılda Bulgar Devleti´nin Osmanlı hâkimiyeti altına girmesiyle, Sofya da 1382´de Osmanlıların eline geçti ve Rumeli Beylerbeyi buraya yerleşti. Sredets şehri, 14. yüzyılın sonlarından 19. yüzyılın sonuncu çeyreğine kadar Osmanlı Devleti´nin egemenliği altında kaldı. Bu arada 14. yüzyılın sonlarında şehir Sofya ismini aldı.Osmanlı Devleti’nin elinden çıktıktan sonra uzun yıllar huzur ortamı bozuldu. Soydaşlarımız o coğrafyada büyük zulümlerle karşı karşıya kaldılar. Büyük göç dalgaları yaşandı. Son yıllarda zorunlu olarak ülkemize dönenler, o topraklardaki mülklerine yeniden kavuşmak için hukuki süreçler yürütüyorlar.

GEZİLECEK YERLER

Günümüzde Sofya, hem Balkanların nazik havasını yansıtan hem de birçok turistik merkeze sahip olan

bir yerleşim yeri. Tarihte çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kadim şehrin başlıca gezilecek yerleri şöyle:

Benyabaşı Camii

Aleksandr Nevski Katedrali

Ulusal Tarih Müzesi

Boyana Kilisesi

Vitosha Boulevard

Yolunuz Sofya’ya düşerse, ata topraklarına bizden de

bir selam etmeyi unutmayın...

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.