Güncel - Kişisel Veriler
Güncel

Güncel - Kişisel Veriler

Son yılların en gündem konularından kişisel verilerin korunması meselesini sizler için araştırdık.


KİŞİSEL VERİLERİN YETERİNCE KORUNUYOR MU?

Bir kurum ile bir bağ kurmaya başladığınız andan itibaren kurumun sizin kişisel verilerinizi koruyacağına ve izniniz olmadan hiçbir ortamda paylaşmayacağına dair taahhüt vermesi gerekiyor.

Özellikle internet alış verişlerinde artan mağduriyetler, şifreleme ve benzeri uygulamaların önemini arttırdı. Ayrıca telefonlarımıza yüklediğimiz aplikasyonlarda da kişisel verilerimizin güvenliği yeterince üst düzey değil.

Yakın zamanda WhatsApp uygulaması, Türkiye’yi de içine alan bir coğrafyada kişisel verilerin düzenlenmesiyle ilgili tutumunu değiştirmiş ve bu durum çok tepki çekmişti. Hatta böylece yerli ve milli uygulamaların tercih edilmesi noktasında kampanyalar başlatılmıştı.

Yurtdışında daha sık olarak gördüğümüz kişisel verilerin (vatandaşlık numarası, telefon numarası vb.) alenen halkın açıkça görebileceği ve suistimale açık ortamlarda kullanılmasından ötürü devletler kişisel verileri koruma adı altında yasalar çıkarttı.

Türkiye'de 6698 sayılı kişisel verileri koruma kanunu kapsamında;

Kişisel Verilerin Mevzuatta Öngörülen İlkelere Uygun Olarak İşlenmesi,

Hukuka ve Dürüstlük Kuralına Uygun İşleme,

Kişisel Verilerin Doğru ve Gerektiğinde Güncel Olmasını Sağlama,

Belirli, Açık ve Meşru Amaçlarla İşleme,

İşlendikleri Amaçla Bağlantılı, Sınırlı ve Ölçülü Olma,

İşlendikleri Amaç için Gerekli Olan veya İlgili Mevzuatta Öngörülen Süre Kadar Muhafaza Etme,

Kişisel Verilerin KVKK'nın 5. Maddesinde Belirtilen Kişisel Veri İşleme Şartları ile Sınırlı Olarak İşlenmesi,

İlgili Kişinin Aydınlatılması ve Bilgilendirilmesi,zÖzel Nitelikli Kişisel Verilerin İşlenmesi gibi maddelere büyük önem veriliyor.

Ayrıca ülkemizde bir başka güzel uygulama ile istenmeyen mesajlara da çözüm bulunuyor. Bir kurum ya da işletme sizin izniniz olmadan kişisel verilerinize ulaşıp size sürekli mesaj gönderiyorsa, siz bu mesajları istemediğiniz takdirde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bir mesajla başvurarak talebinizi iletebiliyorsunuz.

Son olarak, hız çağındayız ve her işimizi teknolojinin imkânlarını kullanarak hallediyoruz. Burada herkese küçük bir uyarı: Lütfen kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi güvenilir olmayan kişi ve kurumlarla paylaşmayınız.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.