İstanbul’da Oksijene  Doymak İsteyeni  Alemdağ’a Bekleriz
Gezelim Görelim

İstanbul’da Oksijene Doymak İsteyeni Alemdağ’a Bekleriz

Havasıyla ve huzur dolu atmosferiyle Çekmeköy sınırları içerisinde yer alan Alemdağ Ormanları’nda enfes bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?


İstanbul sınırları içerisinde yürüyüş yapmak ya da oksijene doymak için gidilebilecek yerlerin başında Alemdağ Ormanları geliyor. Bünyesinde barındırdığı bitkiler, kuşlar, böcekler ve diğer canlılarla içinize doğru bir keşfe çıkabiliyorsunuz. Çekmeköy geçmişte de bir orman ve çiftlik bölgesiydi ve bu yapısını koruyarak gelişimini sürdürdü.

Bizans İmparatoru’nun av köşkü

Bizans döneminde Beykoz’dan Alemdağ’a kadar olan bütün alan ormanlarla kaplıydı. Meludion denilen yerde Bizans İmparatoru’na ait bir av köşkü bulunmaktaydı. Bizans İmparatoru Kontakuzinos, kızı Teodora’yı Osmanlı Sultanı Orhan Bey’e vermiş, fakat bu yol ile amacına ulaşamayınca tacını ve tahtını bırakarak Alemdağı’ndaki Mangallar Manastırı’nda keşişlik yapmaya başlamıştı.

Eskiden gezi ve avlanma yeriydi. Osmanlı döneminde İstanbul’un odun ve kömür ihtiyacının önemli bir kısmı buradan karşılanırdı. Aynı zamanda gezi, avlanma, eğlence ve mesire alanı olan Çekmeköy bölgesindeki ormanlar ahalinin göz bebeğiydi. Sırapınar, Ömerli, Hüseyinli ve Koçullu gibi köylerde halkın çoğu geçimini odunculuk ve kömürcülükten sağlıyordu. Genellikle dağlardan ve korulardan temin edilen odunlar, önce araba ve hayvan sırtlarında en yakın iskelelere getirilir, buralardan da deniz yoluyla İstanbul’a nakledilirdi.

Pandemide güvenle tercih edebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında anlıyoruz ki Alemdağ Ormanları’nın cazibesi geçmişte olduğu gibi günümüzde de göz dolduruyor. Bitki çeşitliliği ve huzur dolu doğasıyla her geçen gün misafir sayısını arttıran Alemdağ Ormanı’na gidip sizler de keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Üstelik pandemi sürecinden dolayı sunduğu açık hava avantajı sağlığınız açısından da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Alemdağ Ormanı , İstanbul’un Anadolu yakasında Çekmeköy ilçesinde bulunur.Anadolu Yakası’nda Marmara Denizi’ne paralel yayılan yerleşimin en kuzeyinde geniş bir orman alanının parçasıdır. Doğusunda Ömerli Barajı havzası, batısında Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı yer alır. Alemdağ Ormanı, üzerini kaplayan bitki örtüsüyle ilginç bir günübirlik dinlenme mekânı oluvermiştir. İçindeki parkurlarıyla her geçen gün daha fazla insanı misafir etmektedir. Eh ne duruyorsunuz? Haydi, Alemdağ’a bekliyoruz :)

 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.