Ronaldo Pele’yi Geçip Dünya İkincisi Oldu
Spor

Ronaldo Pele’yi Geçip Dünya İkincisi Oldu

Yeşil sahaların başarılı ismi istiano Ronaldo, 758 gole imza atarak kendi rekorunu kırıp dünya ikincisi oldu.


Cristiano Ronaldo 5 Şubat 1985'te Funchal, Madeira'da doğdu. İkinci ismi olan Ronaldo'yu babası Ronald Reagan hayranı olduğu için koydu. Hugo adında bir abisi, Elma ve Liliana Cátia adlarında iki ablası olan başarılı futbolcu ailesinin en küçük çocuğu.Kariyeri başarılarla dolu Ronaldo'nun futbol kariyerine ilk adımı Sporting Lizbon B takımı ile oldu. Ardından A Takımına yükselerek dikkatleri üzerine çekti.Bu başarısı ona İngiltere’nin en köklü kulüplerinden Manchester United’a transfer şansını getirdi.

Real Madrid transferi

İngiltere’de 200’ün üzerinde maça çıkan Ronaldo kariyerinin en parlak günlerini yaşıyordu. Bu sefer peşinde İspanya’nın yıldızlar kulübü Real Madrid vardı. Rekor bir ücretle Madrid'e transfer oldu ve kariyerinin altın çağını burada yaşadı. 300’ün üzerinde maça çıkan Ronaldo, attığı gollerle rekor üzerine rekor kırdı.

Yaşı ilerlemesine rağmen dünya kulüplerini peşinden koşturan ünlü sporcu, en son İtalya’nın Juventus takımına transfer oldu. Burada da hız kesmeyen Ronaldo rekorları alt üst etmeye devam edip, dünyada en çok gol atan ikinci isim unvanını aldı.

Dünya ikinciliği

Son istatistiklere göre 758 gol sayısıyla Pele’yi geçen Ronaldo için hedef bu alanda dünya birinciliği. 1930-40’lara damga vuran Josef Bican kendi döneminde 759 gole imza atarak dünya birinciliğini hala elinde bulunduruyor. Pele ise 757 golle ikinci sıradayken yerini 758 kere ağları aşındıran Ronaldo’ya bıraktı.

 

1. Josef Bican

759 Gol

2. C.Ronaldo

758 Gol

3. Pele

757 Gol

RONALDO’DAN FİLİSTİN’E DESTEK

Ronaldo’nun sportif başarılarını saymakla bitiremeyiz. Kendisinin bir de sosyal sorumluluk adına yaptığı önemli güzel işler var. Zaman zaman Filistin’e destek verdiğini ve yardım ettiğini dile getiren Ronaldo, 2012 yılında Altın Ayakkabı ödülünü açık arttırma yoluyla satıp gelirini Filistin’e bağışlamıştı.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.