Tarihte Nisan
Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Geçmişte mart ayında yaşanmış olayları sizin için derledik..


6 NİSAN 1453 - TÜRKİYE

SEFER FATİH’TEN, ZAFER ALLAH’TAN!

Fatih Sultan Mehmed Han, ordusuyla birlikte Konstantiniye şehrini kuşattı. Artık hazırlıklar tamdı ve "ya Fatih bu şehri alacaktı ya da bu şehir Fatih’i!"

 

15 NİSAN 1912 - İRLANDA

BATMAZ DEDİKLERİ GEMİ BATTI!

İrlanda’nın Belfast tersanesinde üretilen yolcu gemisi RMS Titanik, Kuzey Atlantik’te bir buz dağına çarparak okyanusa gömüldü. Titanik’in enkazına olaydan ancak 73 yıl sonra ulaşılabildi.

 

25 NİSAN 1719 - İNGİLTERE

MUTLU YILLAR ROBİNSON

Dünyada birçok dile çevrilen, Daniel Defoe’nun romanı Robinson Crusoe, Londra’da basıldı. Kitap, dünyayı gezmek isteyen başkahramanın seyahati sırasında başına gelenleri anlatıyordu.

 

6 NİSAN 1896 - YUNANİSTAN

İLK OLİMPİYAT OYUNLARI

Modern anlamdaki ilk Olimpiyat Oyunları Atina’da oynanmaya başladı ve 15 Nisan 1896 tarihine kadar müsabakalar devam etti.

 

 

30 NİSAN 1492 - İSPANYA

ENDÜLÜS’E VEDA

Endülüs İslam yönetimi sona erdi ve bölgedeki Müslümanlar ile Yahudiler sınır dışı edildiler. Ülkeden kovulan çoğu insan Osmanlı yönetimine sığındı.

 

5 NİSAN 1998 - JAPONYA

EN UZUN ASMA KÖPRÜ

Şikoku Adaları ile Honşu Adalarını birbirine bağlayan ve dünyanın en uzun asma köprüsü olarak kabul edilen, 1991 metre uzunluğundaki Akashi Kaikyo Köprüsü hizmete açıldı.

 

3 NİSAN 1906 - FRANSA

İLK RENKLİ FOTO

Tarihteki ilk film yapımcıları arasında yer alan Lumiere Kardeşler, renkli fotoğrafı icat ettiler. Böylece görsel sanatlardaki renkli eserlerin ortaya çıkması için ilk adım atılmış oldu.

 

6 NİSAN 1920 – TÜRKİYE

 AA KURULDU

Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı kuruldu. Hem ulusal hem de uluslararası arenada çeşitli habercilik başarılarına imza atan kuruluş bu yıl tam 101 yaşında.

 

7 Nisan 1948 - İSVİÇRE

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ

Bugünlerde Korona virüs sebebiyle adını kamuoyunda sıkça duyduğumuz Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kurum olarak kuruldu.

 

5 NİSAN 1804 - İSKOÇYA

İLK METEOR

Kayıtlara geçen ilk meteor İskoçya’ya düştü.

 

 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.