Türkiye’nin Ay’a Yolculuğu Başlıyor
Teknoloji

Türkiye’nin Ay’a Yolculuğu Başlıyor

‘Milli Uzay Programı’ kapsamında ülkemiz Ay’a giderek çeşitli bilimsel araştırmalar yapacak. Uzaya gidecek ilk Türk’e ne isim verilecek ve o kişi kim olacak, bunların hepsi merak konusu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıtımıyla yapılan 'Milli Uzay Programı' kapsamında 2023 yılında Türkiye'nin Ay’a ilk temasının gerçekleşeceği belirtildi. Bu programda birincil ve en önemli hedefimizin, Cumhuriyet’in 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanımızın açıklamaları vatandaşlarda büyük bir heyecan uyandırdı.

Süreç nasıl işleyecek?

Ay’a gitme sürecimizde uzay aracımızın yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz. 2028 yılında ise ikinci aşama devreye girecek. Bu kez uzay aracımızı yakın yörüngeye fırlatmak için kendi milli roketlerimizi kullanacağız. Ay'a yumuşak iniş gerçekleştireceğimiz ikinci aşamayı da tamamladığımızda

Ay'da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.

Ay'a ilk kez ayak basacak Türk vatandaşının belirli prosedürler dâhilinde seçileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay üssü kurma konusunda da kararlılıkla ilerleyeceğimizi bildirdi.

Türk uzay yolcusunun adı ne olacak?

Kamuoyuyla paylaşılan ilk bilgilerin ardından, uzaya gidecek Türk insanına hangi isim verileceği gündeme geldi. Türk uzay yolcusuna astronot, taykonot ya da kozmonot denmesindense Türkçe bir karşılık bulunacak. Uzaya gidecek bilim insanlarımıza isim önermek için kolları sıvayan halkımız birbirinden güzel önerilerde bulundu. Çok sayıda yorum arasından en çok tavsiye edilen isimler Türkonot, Akıncı, Göktürk ve Gökmen oldu.

Gökyüzüne Bak Ay’ı Gör Göbeklitepe yakınlarında bulunan bir taş ve üzerindeki yazı geçtiğimiz aylarda haberlere konu olmuş ve büyük bir merak uyandırmıştı. Üzerinde ‘Gökyüzüne bak Ay’ı gör’ yazan taşın kısa süre sonra ‘Milli Uzay Programı’ tanıtımımız için oraya yerleştirildiği ortaya çıktı. Böylece Türkiye, uzay serüveninin ardından Ay macerasına da başlamış oldu. Allah çıkılan bu yolda ülkemizi utandırmasın, milli projelerimizin sayısını arttırsın.

 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Nisan

Kitap Tanıtımı

Nisan Kitap Tanıtımı

Lezzet Durağı

Lezzet Durağı

Duvar Yazıları

Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Leyli

Film Replikleri

Nisan Film Replikleri

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.