Babil’in Asma Bahçeleriyle Ünlü Bağdat
Kadim Şehirler

Babil’in Asma Bahçeleriyle Ünlü Bağdat

Medeniyetler beşiği Bağdat’ta kısa bir gezintiye hazır mısınız?


Dicle nehrinin iki yakasında yer alan şehir, sekizinci yüzyılda Abbasî Halifesi tarafından kuruldu. Kuruluşundan Abbasî Devleti’nin yıkılışına (1258) kadar hilâfet merkezi olarak kaldı Bağdat. Osmanlı devrinde ise Bağdat vilâyetinin merkezi konumundaydı ve son olarak 1921’de de Irak’ın başşehri oldu.

 

Tanrı’nın armağanı

Bağdat ismi İslâm öncesi döneme ait yöredeki eski yerleşim alanlarıyla ilgilidir. Arap yazarlar kelimenin Farsça kökenli olduğunu düşünerek Farsça kaynakları araştırmışlar ve teorik bazı açıklamalarda bulunmuşlardır. Yaygın kanaate göre kelime “Tanrı’nın ihsanı veya armağanı” anlamına geliyor.

 

Son sayımlarda nüfusu 7 milyon civarında olan şehir savaşlardan dolayı epey kayıp vermiştir. Bağdat Orta Doğu'da Kahire ve Tahran’dan sonra en büyük şehirdir. Şehrin ekonomisini turizm, tarım, alışveriş ve petrol ihracatı oluşturmaktadır. 

 

Nereleri gezebilirim?

Şehrin tarihi eski olunca kültürel miras ve gezilecek yerleri de bir hayli fazla oluyor. Dillere destan Bağdat’ta başlıca görmeniz gereken yerler şöyle:

 

·      Irak Ulusal Müzesi:Bağdat müzesi olarak da bilinen yerde Mezopotamya uygarlığından gelen değerli eserler sergilenir. 2003 Irak Savaşı sırasında yağmalanmıştır. Hatta devrik lider Saddam Hüseyin’in altın piyanosu, İngiltere’de Kraliçe’nin sarayından çıkmıştır. Uluslararası çabalar sonucu bazı eserler tekrardan yerine konulmuştur.

 

·      Ebu Hanefi Camii:Bağdat’taki en önemli camilerden biridir. Camii Hanefi mezhebi kurucusu olan İmam-ı Azam’ın mezarı etrafına yapılmıştır. 

 

·      Şehit Anıtı: İsmail Fettah el Türk adlı Iraklı heykeltıraş 1983’te, İran-Irak Savaşı’nda hayatını kaybeden Iraklı askerler için bu anıtı yapmış. Buna benzer anıt ve heykelleri daha birçok yerde görebilirsiniz.

 

·      Latin Kilisesi: Bağdat Latin Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi olarak da bilinir. 1866’da inşa edilen kilise Al-Khulafaa Caddesi’ndeki Şerh’in yakınındadır. Mimarinin herkesi etkileyeceğine şüphe yok.

 

·      Abbasi Sarayı: Günümüzde üniversite olarak kullanılan saray, Bağdat’ın görkemli mimarisine örnektir. Avlu kısmı halen Abbasi döneminden izler taşıyor.

 

·      Al-Faw Sarayı:İran’a karşı kazanılan zafer sonrası yapılmıştır.

 

·      Babil Antik Kenti: Bağdat’ın 100 kilometre dışında olan Babil Antik Kenti, Sümerler ve Akatlar gibi birçok uygarlığın izini barındırıyor.

 

Kadim şehirlerimizden Bağdat, tarihi süreç içinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Yakın zamanda gördüğü savaşlar şehri baştan sona tahrip etse de Bağdat, öneminden bir şey kaybetmedi. Mahzun bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Şubat

Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımıı

Duvar Yazıları

Şubat Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Hasbelkader

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.