Dünyanın Konuştuğu Başarılı Futbolcu Mesut ÖZİL Artık Fenerbahçe’de!
Spor

Dünyanın Konuştuğu Başarılı Futbolcu Mesut ÖZİL Artık Fenerbahçe’de!

Başarılı futbolcu Mesut Özil, Avrupa’da karşılaştığı ırkçı baskılar sonucu anavatana dönerek Fenerbahçe’de forma giymeye karar verdi.


Aslen Zonguldaklı olan Mesut Özil, Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde doğdu. Profesyonel futbol yaşantısına 2006 yılında doğduğu şehrin takımlarından, Almanya 1. liginde yer alan Schalke04’te başladı.

 

2 sene burada oynadıktan sonra başka bir birinci lig takımı olan Werder Bremen'e transfer oldu. Werder Bremen de gösterdiği üstün başarı ile Almanya Milli takımına davet edilen Mesut Özil, 2010 yılında düzenlenen Dünya Kupasında Almanya Milli takım formasını giydi.

 

Maçın adamı seçildi

Millî Takım serüvenine Almanya ile başlayan Mesut, Almanya'nın genç takımcılarında toplam 27 maç oyanmış ve 9 gol kaydetmiştir.En büyük başarısı ise İsveç’te yapılan Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonası finalinde İngiltere'ye karşı oynanan final maçını bir gol, iki asist ile tamamlamış olmasıdır. O müsabakadan sonra maçın adamı seçilen Özil, bulunduğu milli takımda 43 maçta 14 gol ve 19 asist kaydetti.

 

İlk milli maçını 11 Şubat 2009’da oynamıştı. Mesut Özil, Almanya ile dünya üçüncülüğü başarısını yakaladı. Dünya Kupasında gösterdiği etkileyici performans sonrasında dünya kulüplerinin gözü Mesut’un üzerindeydi. Nihayetinde başarılı futbolcu Real Madrid’e transfer olarak futbol kariyerine İspanya’da devam etti.

 

3 yıllık Real Madrid serüveninde çok başarılı olan Mesut Özil, takım arkadaşlarından, rakip oyunculardan ve hocalarından sürekli övgüler alıyordu. 2013 yılında başarılı sporcu İngiltere’ye geçti. Kariyerine Londra ekiplerinden Arsenal ile devam etti.


Cumhurbaşkanı özel olarak ağırladı

İngiltere macerası gayet iyi giderken ata topraklarını da hiçbir zaman unutmuyordu Mesut Özil. Boşluk bulduğu ilk fırsatta Türkiye'ye gelip ailesini ve memleketini ziyaret ederdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında İngiltere’de top oynayan Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’u Türkiye’ye davet etti.

 

Başarılı futbolcuları anavatanlarında ağırlayıp onların kendi imzaladıkları formaları aldı. Futbola da ilgisi olan Cumhurbaşkanı’nın futbolcularla keyifli sohbeti ve samimiyeti birilerini rahatsız etmişti. 

Erdoğan ile fotoğrafından dolayı ırkçı saldırılara maruz kaldı

Özellikle Mesut Özil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekildiği fotoğraftan sonra Almanya milli takımına bir daha çağırılmadı ve Almanya’daki siyasetçiler tarafından çirkince ve ırkçı müdahalelere maruz kaldı.

 

“Erdoğan’a olan sevgi ve saygımı gizleyemem”

Almanya Başbakanı Merkel, Mesut Özil'in fotoğraf çektirmesini doğru bulmadığını ifade etti. Mesut Almanya Başbakanın bu açıklamalarına sessiz kalmayarak, “ben özgür bir insanım istediğimle fotoğraf çektiririm. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgi ve saygımı da gizleyemem” ifadelerini kullandı.


Çin’e dur dedi Arsenal’de istenmedi

Dünyadaki zulümlere ve yoksulluğa duyarlı olan Mesut Özil, Çin hükümetinin Uygur Türklerine yaptığı zulümle ilgili twit attığı için Arsenal takımında istenmeyen adam olmuştu. Formunun zirvesinde olan Mesut Özil Avrupa'da yaşadığı ırkçı, siyasi ve haksız müdahalelerden dolayı son 1 yıldır maçlara çıkarılmıyordu. 

 

Mesut Özil artık Fenerbahçe’de!

Türkiye ile bağlarını koparmayan Mesut Özil, Türkiye’den tuttuğu takımın çocukluktan beri Fenerbahçe olduğunu söylüyordu. Nihayetinde Arsenal takımına veda ederek Fenerbahçe ile yollarını birleştirdi başarılı futbolcu. Türkiye’ye geldiğinde “elin oğlu değil evin oğlu, hoş geldin Mesut Özil” sloganıyla karşılandı.

 

Evli ve bir çocuk babası Özil’e bizler de hoş geldin diyoruz. Ülkemizdeki başarılarının yakın takipçisi olacağız.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Şubat

Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımıı

Duvar Yazıları

Şubat Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Hasbelkader

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.