İslam Âlemi İçin Mübarek 3 Aylar Başlıyor
Güncel

İslam Âlemi İçin Mübarek 3 Aylar Başlıyor

Allah’ın her günü, insanlık âlemi için kıymetli. Bu günler, haftalar ve aylar arasında öyle tarihler var ki, Kadir Gecesi gibi mübarek bir geceyi içinde barındırıyor. Peki, 3 aylar ne zaman başlıyor? Cevabı yazımızda.


Müslümanlar için Recep, Şaban ve Ramazan ayları önemlidir. Bu ayların başlangıcına 3 aylar denir. 3 ayların sonunda da Ramazan Bayramı gelir.

 

İslam âlemi açısından önemli bir yere sahip 3 aylar, 13 Şubat 2021 tarihinde başlıyor. Bu mübarek ayların ismi sırasıyla, Recep, Şaban ve Ramazan.

3 ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk günü olan Regaib Kandili ile 18 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek. Miraç Kandili 10 Mart günü, Berat Kandili ise 27 Mart günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ise 13 Nisan’da başlayacak ve bu ayda Müslümanlar oruç ibadetini yerine getirecekler. 3 ayları dualarla karşılayarak Ramazan’ı özlemle bekleyebiliriz.

 

“Allah’ım Recep ve Şaban’ı Bize Mübarek Kıl”

Resulullah efendimiz, Recep ve Şaban ayına çok değer verir ve "Ya Rabbi, Recep ve Şaban’ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir" diye dua ederdi. Peygamber efendimiz, Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında da şöyle buyururdu: “Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allah-ü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir.”

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Şubat

Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımıı

Duvar Yazıları

Şubat Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Hasbelkader

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.