Musul Petrolleri’ni ABD’nin Güdümüne Vermek İstemeyen Milli Komutan Eşref Bitlis
İz Bırakanlar

Musul Petrolleri’ni ABD’nin Güdümüne Vermek İstemeyen Milli Komutan Eşref Bitlis

Her zaman ülkesinin bölünmez bütünlüğü için çalışan Eşref Bitlis’in hayatına ışık tutuyor kendisini rahmetle yâd ediyoruz.


Eşref Bitlis, 1933 yılında Malatya'da dünyaya geldi. 1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı. Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı.  

Jandarma Genel Komutanı oldu

1978'de Tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığı’na getirildi. 1982'de Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da Korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu.1990'da Orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Musul petrollerinin ABD güdümüne girmesini istemedi

Eşref Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetleri’nin Türkiye'den ayrılması gerektiğini savunan bir askerdi. ABD’nin Irak politikasını eleştiriyordu ve orada Türkiye aleyhine grupların desteklendiğini açıkça ifade ediyordu. Musul petrollerinin ABD güdümünde olmaması için çaba sarf etti. Bu sebeple ABD büyükelçiliği tarafından defalarca Türk hükümetine şikâyet edildi.

Şüpheli vefatı

17 Aralık 1992'de Çekiç Güç'e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak'ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçuşu yaptılar ve helikopteri inişe zorladılar. Bu olaydan bir yıl sonra, Eşref Bitlis 17 Ocak 1993'de henüz çözümlenmemiş bir şekilde uçağının düşmesi sonucu vefat etti.

Dava takipsizlikle sonuçlandı

Yaşanan elim hadisede Eşref Bitlis ile birlikte birçok rütbeli subay ve devlet kademesinden personel de vefat etti. Olay sonrasında soruşturma açılsa da bu davadan takipsizlik kararı çıktı.

Bu olayların üzerinden 17 yıl geçtikten sonra Eylül 2010 tarihinde JİTEM(Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele) kurucularından Albay Arif Doğan, Eşref Bitlis’in helikopterine suikast yapıldığını ve emri JİTEM komutanlarından Cem Ersever’in verdiğini iddia etti.

Rahmetle anıyoruz

Ülkesi için çalışmalar yapmış ve milli duruşundan ödün vermemiş, bu sebeple de şüpheli bir şekilde vefat etmiş Eşref Bitlis’i ve beraberindeki arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Şubat

Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımıı

Duvar Yazıları

Şubat Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Hasbelkader

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.