Sıfır Atık Projesi Ve Atık Yağlar
Çevre

Sıfır Atık Projesi Ve Atık Yağlar

Atık yağları lavabolara dökmektense hem çevre sağlığı hem de kendi sağlığınız için başka bir yol mevcut. İşte atık yağları değerlendirmeniz için sıfır atık projesi.


Bitkisel yağlar, zeytin, ayçiçeği, mısır, pamuk, soya, kanola ve aspir gibi yağlı bitki tohumlarından elde edilen yağların genel adıdır. Kullanılmış kızartmalık yağlar ve son kullanma tarihi geçmiş katı ve sıvı yağlar olmak üzere 2 çeşit atık yağ vardır. Bu yağların doğal kaynağı bitkilerdir.

Bitkisel yağların hammaddesi

Bitkisel yağların hammaddesi, zeytin, ayçiçeği, mısır, pamuk, soya, kanola, aspir vb. yağlı bitki tohumlarıdır. Yemeklik ve kızartmalık bitkisel yağların kullanımı sonucu oluşan atık yağlar, çevremiz için oldukça önemlidir.

Kullanım alanları

Bitkisel yağlar yiyeceklerde ve yemek pişirmek amacıyla kullanılırlar. Son yıllarda fastfood olarak adlandırılan hazır gıda türü gıdaların tüketimine olan talep, bitkisel atık yağlardan olan kullanılmış kızartmalık yağ miktarında artışlara sebep oldu.

Kızartma sırasında yağda oluşan fiziksel değişimler sonucu, viskozite artar ve renk koyulaşır, köpürme olur, dumanlanma noktası azalır. Bu gibi yağlar yeniden kullanımı sağlık açısından uygun olmayan yağlardır.

Çevre ve insan sağlığına zararları

Kullanılmış bitkisel atık yağlar kesinlikle tekrar kullanılmamalı. Bu gibi yağlar lavaboya dökülürse tıkanma yaparlar. Bir litre atık yağ yaklaşık bir milyon litre içme suyunu kirletebilir. Kirlenen yer altı sularını temizlemek hem çok pahalı hem de çok meşakkatlidir.

Lavaboya döküldüğünde;

1-    Kanalizasyon sistemini tıkayarak işletme maliyetini arttırır.

2-    Atıksu arıtma tesislerinin yükünü arttırır ve verimini düşürür.

3-    Değerlendirilebilir atığı yok etmiş oluruz.

Toprağa döküldüğünde;

1-    Toprağı kirleterek yapısını olumsuz etkiler.

2-    Yağışlar esnasında bünyesinde barındırdığı zararlı bileşenler yeraltı sularına taşınır.

Su kaynağına döküldüğünde;

1-    Suyu kirletir ve suda yaşayan canlıların yaşamını olumsuz etkiler.

2-    Su yüzeyini kaplayarak suyun oksijen almasını engeller.

Yakılması durumunda;

1-    Hava kirliliğine sebep olarak canlı yaşamını olumsuz etkiler.

Sabun yapılması durumunda;

1-    Cilt kanserine sebep olur.

 

Neler Yapabiliriz?

Kullanılmış kızartmalık yağları mümkünse toplama bidonlarında bu mümkün değilse de kendi ambalajlarında biriktirmeliyiz. Hizmet alınan belediye ile bu atık yağların toplanması için iletişime geçmeliyiz. Çekmeköy Belediyesi, sıfır atık projesi kapsamında atık yağların toplanmasıyla ilgili oldukça kapsamlı hizmetler sunmaktadır.

 

Teneffüs’teki Diğer
Konu başlıkları

Tarihte Bu Ay

Tarihte Şubat

Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımıı

Duvar Yazıları

Şubat Duvar Yazıları

Güzel Kelimeler Mekanı

Hasbelkader

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.